Pacient plať, alebo naše zdravotníctvo...

Autor: David Ištok | 15.10.2014 o 9:50 | Karma článku: 2,94 | Prečítané:  222x

Absurdné a nikým nekontrolované poplatky u obvodných lekárov. Pacient, niekedy len zákazník, často nemá na výber a tak sa stáva len obyčajným platcom. 

Nie je to tak dávno, keď som potreboval od lekára potvrdenie, že môj zdravotný stav mi umožňuje vykonávať svoju profesiu. Nasledoval očakávaný, no napriek tomu nepríjemný postup. Návšteva obvodnej lekárky od ktorej som predmetné potvrdenie potreboval. 

Nepríjemná situáciu ma zaskočila keď som sa dozvedel, že za potvrdenie zaplatím 12,50 €. Nie, nie som žiaden žgrloš, ale suma sa mi zdá privysoká len za to, že lekárka zoberie tlačivo, bachne razítkom a hotovo. Ešte väčšie prekvapenie nasledovalo, keď som zistil, že na potvrdenie budem čakať asi dve až tri hodiny. Predomnou je v čakárni viac ako 12 chorých pacientov čakajúcich na vyšetrenie. Rozumiem tomu. V žiadnom prípade sa nechcem predbiehať, no moje vybavenie by zabralo asi tak dve minúty. Nikoho by som neobral o drahocenný čas strávený v ordinácii. Ak nechem čakať môžem sa objednať na konkrétny čas a to za sumu 10 €. Ak by som bol chorý a potreboval vyšetrenie, prosím, ale len pre jedno potvrdenie, ktoré ani nechcem zo svojvôle ? 

Nečakaný zvrat však teda prišiel, keď som sa na druhý deň telefonicky spojil s lekárkou, že by som si teda asi predsalen zaplatil jej čas a prišiel si po potvrdenie. Moment, prekvapenie príde. Nie 12,50 € ale rovných 20 € stojí potvrdenie ! Sestrička sa pomýlila. Avšak oficiálny cenník s takou sumou som ja nevidel. Argumentácia nezaberá. Lekárka mi oznámila sumu, je na mňe či ju akceptujem, alebo nie. Neakceptoval som a záležistosť s potvrdením o zdravotnom stave som vyriešil inak. Zašiel som za svojou odbornou lekárkou - špecialistkou, ktorá ma samozrejme aj vyšetrila (aj keď rovanko chápala byrokratickosť situácie) a potvrdenie mi samozrejme vydala. Bez poplatku. 

Chcel by som týmto príkladom poukázať na absolútne absurdné praktiky, ktoré sú u nás nastavené s administratívnymi poplatkami za rôzne potvrdenie u obvodných lekárov, ktorý si často kraľujú vo svojom rajóne bez akýchkoľvek obmedzení. 

Česť výnimkám a všetkým ostatním lekárom, ktorý svoje povolanie chápu naozaj v zmysle pomáhať pacientovi (či už cestou priamo medicínskou, alebo aj inou), ktorý sa ale bohužiaľ v našom zdeformovanom zdravotníckom systéme často krát stáva iba obyčajným platiteľom. 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?