Ken Loach - Made in England

Autor: David Ištok | 23.9.2014 o 9:10 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  149x

Ken Loach, niekedy neprávom prehliadaný režisér, jeden z hlavných predstaviteľov sociálno-kritickej vlny britského filmu, okrem iného držiteľ Zlatého medveďa z Berlínskeho medzinárodného filmového festivalu a taktiež Zlatej palmy z festivalu v Cannes. 

Na začiatku svojej filmovej kariéry zaujal tento dlhoročný spolupracovník BBC filmami Cathy come home (1967) a Kes (1969). Príbeh z robotníckeho prostredia o túžbe po slobode, o šikane a o snahe vymaniť sa z nehostinného prostredia, determinoval témy, ktorým sa Loach bude venovať vo svojej úspešnej tvorbe. Za tento film bol ocenený Krištáľovým glóbusom v Karlových Varoch.

Napriek sľubne rozbehnutej kariére sa rozhodol venovať televíznej tvorbe a na ďalších 20 rokov sa spojil s BBC, pre ktorú nakrútil mnoho televíznych filmov.

K autorskej tvorbe sa vrátil na začiatku 90.rokov a filmom Raining stones (1993) sa znovu uchádzal o Zlatú palmu v Cannes. Nasledovali úspešné filmy ako Land and freedom (1995), vynikájuci film o odhodlaní postaviť sa zlu, čeliť vlastnému strachu a o prežitých hrôzach vojny proti fašistickému Francovmu režime v Španielsku. Napriek svojej vyhranenej ľavicovej orientácií sa znovu zaradil medzi premiantov na mnohých festivaloch.

Ken Loach vždy patril k filmárov, ktorý mali jasný spoločenský a politický postoj a jeho otvorené ľavičiarstvo pôsobilo v Británií na sklonku 80.rokov ako výstrel do tmy. No práve vďaka citu pre témy, ktoré trápili nižšiu strednú a robotnícku triedu, ktorá najviac pocítila tvrdé reformy Margaret Thatchereovej, vďaka snahe neprikrášľovať obraz doby, sa stal Ken Loach prototypom režiséra, ktorý jasne definoval obraz sociálne kritickej britskej kinematografie.

Veľký úspech zaznamenali jeho posledné filmy, spomeňme napríklad Looking for Eric (2009), kde sa jednej z hlavných úloh zhostila legenda Manchestru United, Eric Cantona, ktorý si tu zahral sám seba.

Dnes už 78 ročný Ken Loach sa navždy zaradil medzi elitných filmárov na domácej no aj európskej scéne. Nikdy sa mu nepodarilo presadiť sa celosvetovo, no nikdy sa o to ani nesnažil. Celú svoju kariéru sa snažil o vykreslenie anglickej spoločnosti so všetkými chorobami, ktoré ju trápili a trápia. Predsudky, socio - ekonomické rozdiely, nezamestnanosť. Ťažké témy vedel podať s dávkou jemnej irónie, nepotreboval skĺznuť do klišé.

Ak si chcete spraviť prehľad o tom, ako funguje život na zapadnutom anglickom predmestí, s akými problémami sa tu ľudia potýkajú, siahnite po tvorbe tohto mimoriadneho režiséra. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?