Bratislava potrebuje zmenu / Po čom túži bratislavčan

Autor: David Ištok | 18.9.2014 o 12:02 | Karma článku: 8,15 | Prečítané:  228x

Bolo by naozaj fajn, keby sa Bratislava začala konečne posúvať, maličkými krokmi,  na úroveň minimálne svojich najbližších susedov. Praha, Viedeň, Budapešť, Varšava... Neskutočná hanba, že v roku 2014 naše hlavné mesto vyzerá tak ako vyzerá a že (ne)funguje tak ako (ne)funguje. 

Bratislava potrebuje hlbokú očistu. Ako bratislavčan, potrebujem jednoduché, naozaj elementárne veci. 

- Čistotu verejných priestorov. Od slušných zástaviek MHD, cez pozametané chodníky, vysypané odpadky z košov. Pozrebujem aby niekto pozbieral tie tony vajglov na hlavnej stanici. A všade inde. 

- Nemeškajúcu MHD. To, že nie je bezpariérová, že je hlučná, že aj nový autobus sa po dvoch týždoň na našich cestách rozpadáva, to je fakt. Tak sakra, nech aspoň nemešká ! Stačí preferencia MHD v celej doprave a reálne fungujúce bus pruhy, tak aby sa mestskí radní neposrali hneď  pri prvej zápche keď sa bus pruhy testovali. Aha, a už roky tu mala byť aj preferencia električkovej dopravy, kedže metro nemáme a nebudeme mať. 

- Cyklodopravu. Nie, netereba všetkých nahnať na bicykle. Stačí ale dať možnosť ľudom cestovať na vlastných bikoch po naozajstných cyklotrasách a nie namalovanom piktograme, ktorý nemá žiaden význam. A dajme k dispozícií aj verejné biky. Jednoduchý poplatok, možnosť zaobstarať si predplatnú kartu... Napríklad v Štokholme, za necelých 400 SEK, môžete využívať mestské bicykle od apríla do októbra. Kedy chcete a koľko chcete. Kompetentí sú asi nekompetentí keď sa nedokáži inšpirovať fugujúcimi vecami zo zahraničia. 

- Územný plán, ejkejej chceme aj zeleň. Máme radi keď sa mesto rozrastá, vyrastajúnové budovy a tak. V pohode. Ale preboha naozaj treba každú zelenú plochu, respektíve voľnú plochu či parcelu zastavať ? A naozaj musíme búrať naše priemyselné, i keď momentálne nevyužívané, stavby ? Prečo tam nemôžu fungovať aj súkromníci, aj biznis sféra ? Prečo nepodporíme tvorbu umeleckých dielní, krúžkov, umelcov a podobne ?

- Menej herní. Naozaj, menej herní. Tie nám určite viac rozbíjajú rodiny ako hlúpy strach z vlastných predsudkov a LGBT komunity.

- Mestské nájomné byty. Vážne si myslíte, že každý mladý človek chce splácať hypotéku 30 rokov ? Alebo že každý druhý mladý človek má cash na vlastný byt ? Skúste mrknúť do Viedne, kde systém mestských nájomných bytov funguje, aj vynáša, už niekoľko rokov. 

- Funkčnú taxi službu. Veď je to na hlavu postavené aby taxík, ktorý stojí meter od mňa stál xy krát viac ako ten ktorý si zavolám cez telefón a príde po mňa z druhého konca mesta. Zatočte s čiernimi taxikármi, vagabundami, zlodejmi a tupcami. Nedávajte tie licencie hoci komu. Kludne vytvorte aj mestskú taxi službu. Nech sa vodič vie správať, nech je slušný, nech má pekné a čisté a bezpečné vozidlo. A kludne nech sú aj tie ceny vyššie. Ked viem za čo, rád zaplatím. 

Mohol by som pokračovať, ale myslím, že na jeden záťah stačí. Uff.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?