Josefov - Pražské židovské město

Autor: David Ištok | 2.7.2014 o 9:53 | Karma článku: 4,24 | Prečítané:  345x

Mestská časť a najmenšie katastrálne územie mesta Praha, ktoré má rozlohu 8,81 ha. Do roku 1850 nazývané Židovské město (nemecky Judenstadt), ešte skoršie Židovské ghetto. Po tomto roku bolo premenované na Josefov, po panovníkovi Jozefovi II. a stalo sa piatou mestskou časťou Prahy.   

Josefov ako židovská štvrť je prvýkrát zmieňovaná už v roku 1096, keď bola založená ako nové miesto židovských osídlení v Prahe, po veľkom židovskom pogrome. Od roku 1215 mal Josefov charakter židovského ghetta, kedže lateránsky koncil nariadil okrem iného segregáciu židovského obyvateľstva od kresťanov. 

Najväčší rozvoj ghetta nastal počas vlády Rudolfa II. Avšak až o veľa rokov neskôr, práve počas panovania Jozefa II., začal proces zrovnoprávnenia s ostatným obyvateľstvom. Tu nastalo aj sťahovanie bohatších židovských rodín mimo ghetta a chudobnejších priamo do jeho srdca. 

Celá štvrť Josefov bola niekoľkokrát odsúdená na kompletnú asanáciu, ku ktorej našťastie nikdy nedošlo. Zachovaných síce ostalo iba málo pôvodných stavieb a domov, no prežila židovská radnica, starý židovský cintorín a aj 6 synagóg. 

Po druhej svetovej vojne, keď Josefov slúžil ako skladisko skonfiškovaného majetku, sa sem pomaly začal vracať život, avšak náklonnosť komunistického režimu k obnove židovskej štvrte bola minimálna. A tak Židovské město muselo čakať ďalších 40 rokov.

Medzi najznámejšie pamiatky môžme zaradiť už spomínanú židovskú radnicu, očarujúci starý židovský cintorín, kde sú pochované také osobnosti ako Rabi Löw alebo Mordechaj Maisel. Za pozornosť a návštevu stoja všetky dochované synagógy: Klausova, Maiselova, Pinkasova, veľmi známa Španielska synagóga ako aj Staronová a Vysoká. V galérii Roberta Guttmanna si zase môžete pozrieť tematické výstavy viazané na Pražské židovské město. 

Za vstup do okruhov celého Pražského židovského města, ktoré zahŕňa jeho všetky sprístupnené pamiatky zaplatí dospelý 480 KČ, deti a študenti 320 KČ. Tí najmenší, do 6 rokov, majú vstup zdarma. Ak budete v Prahe, určite nevynechajte Josefov - Židovské město. Pražské múzeum je popri jeruzalemskom najvýznamnejším, a čo do počtu zbierok a objektov najväčším židovským múzeom na svete. Nebudete ľutovať.   
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?