Ľudský prístup v nemocnici. Naozaj.

Autor: David Ištok | 4.6.2014 o 18:42 | Karma článku: 7,84 | Prečítané:  878x

Pár týždňov dozadu zaplavili články o hroznej situácii v zdravotníctve a ešte horšom prístupe lekárov a sestier portál sme.sk, ako aj jeho blog. Iste, treba poukazovať, hlasno a rázne, na to zlé a hnijúce čo sa deje v tomto uzavretom systéme. No na škodu nie je ani opačný prístup. A to ukázať na oddelenia či jedincov ktorí svojím prístupom  pomohli pacientovi nie len po zdravotnej stránke, ale aj po psychickej. Niekedy je táto pomoc oveľa potrebnejšia.

Na sklonku roka 2012 ma po pomyslenej banálnej chrípke zavialo po dlhých rokoch do nemocnice. Dostalo sa mi celkom vážnej diagnózy. Po prvotných vyšetreniach som sa dostal na interné oddelenie ružinovskej nemocnice v Bratislave.

Treba podotknúť, že interné je tak na ôsmom ako aj na piatom poschodí. Ležal som na oboch a môžem povedať, že prístup lekárov a hlavne sestier je fantastický. Vyššie, aj nižšie. Nebudem sa rozpisovať ako to vyzerá na bežne nemocničnej izbe či na sociálnych zariadeniach. Roky neinvestovania sa prejavili všade. Vlastný vankúš, príbor, pohár... V poriadku. Na záchode svieti jeden a pol žiarovky. Intímne chvíle si asi žiadajú intímne osvetlenie. 

Pobyt nebol zrovna najpríjemnejší, no entuziazmus, nadhľad, humor a citlivý prístup personálu ho dokázali spríjemniť na maximálnu možnú mieru. A to prosím pekne na interne, kde je to mix hádam všetkého možného.

Vďaka skvelej MUDr. Cintulovej z Hematologickej ambulancie v Ružinovskej nemocnici, ktorej patrí moja veľká vďaka a obdiv, som putoval na špecializované oddelenie do petržalskej nemocnice na Antolskej.  Keby sa každý lekár, sestra a ošterovateľ správal k pacientovi aspoň z polovice tak ako menovaná lekárka, verte mi, to by bolo sveta žiť. 

V petržalskej nemocnici som strávil takmer celý mesiac. Klinika hematológie a transfuziológie. A mne hneď pri prvej návšteve padla sánka. Takýchto lekárov a sestry treba! Absolútne bez srandy. Či už v ambulantnej časti, alebo na lôžkovom oddelení Onkohemtologického oddelenia, pracujú lekári a sestry, ktorí sú v prvom rade ľudia. A to je veľmi podstatné. Denno denná namáhavá starostlivosť o pacientov na nich nie je absolútne vidieť. Plný elánu ktorým dokážu nakaziť každého jedného pacienta na izbe. Nič pre nich nie je problém. Ani zastaviť sa, sadnút si k vám na posteľ a porozprávať sa. Len tak. Pretože vidia a cítia že to potrebujete. 

Tu musím znovu menovite poďakovať doc.MUDr. Mistríkovi a hlavne jednej skvelej lekárke, MUDr. Zuzane Sninskej. Zaslúžia sa to. Verte mi. 

Viem, že situácia sa líši od nemocnice k nemocnici, od oddelenia k oddeleniu. Ale tak ako treba pomenovať chyby a prístup ktorý nemá v zdravotníctve miesto, tak treba spomenúť a vyzdvihnúť prácu tých, ktorí ju robia naozaj so zanietením, zápalom. A k tomu sa správajú ako váš priateľ. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?