Bratislava a pivo I. Kam na dobrý Budvar ?

Autor: David Ištok | 20.5.2014 o 16:58 | Karma článku: 2,04 | Prečítané:  825x

Bratislava síce nemá punc pivného mesta tak ako napríklad matička Praha, no našťastie pre nás, milovníkov tekutého chleba, v záplave tiež krčiem, stále sa máme kam vybrať, keď nás opantá chuť na pár hltov. Ponuka pív je dnes v našom hlavnom meste neskutočne široká. Môžete si dať takmer čokoľvek a kdekoľvek. Od tzv. europiva bez chuti až po legendárnu Plzeň či Budvar. Tuborg, Carlsberg, či belgické pivné špeciály ponúkajú tiež. Nájdete tu výborný Stupavar, ojedinelý Litovel, či málo vídaný čapovaný Chotěboř.  

V prvom diely sa zameriame na klasické české pivo a to Budvar. Nie všade vám načapujú klasický krúžkovaný ležiak, čiže svetlý ležiak z moravského jačmeňa, do ktorého sa ešte pred stáčaním pridá ďalšia várka kvasiniek. Práve tie sa nazývajú krúžkami, odtiaľ vlastný názov Krúžkovaný ležiak Budvar. Následne v sudoch príde ešte k dokvaseniu piva a jeho typickej, odlišnej chuti.

Krčiem, kde dostať Budvar, je mnoho. Privítam typy a rady, kam na dobrý Budvarík zájsť. Jeden totiž nemôže vedieť všetko. Ja dávam do pozornosti dve krčmy, kde je ten Budvar naozaj dobrý.

Klasickou krčmou s Budvarom ktorý je radosť piť, je legendárna bratislavská Zora na rohu Karadžičovej a Záhradníckej. V lete je otvorená pomerne slušne veľká terasa, teda stoly vonku na chodníku, pokiaľ si vyberiete sedenie vo vnútri vedzte, že sa fajčí všade a hojne. Ale čo už by to bolo za Zoru, keby ste do nej vošli a nevítal by vás onen šedý opar. Proti gustu žiaden dišputát, no háklivci nech si nájdu nejaký fajnovejší podnik.

Obsluha je pomerne svižná, pivo nosia s peknou penou, v klasických pohároch aké by ku krúžkovanému ležiaku mali byť. Na stole vám pristane papierik, na ktorom by v ideálnom prípade pri posedení s kamarátom malo byť aspoň desať čiarok. Nejaká ta pochutina k pivu sa v skromnom lístku nájde, cez deň je dnes už samozrejmosťou obedové menu.

Pivečko má správnu penu, nepadne, naopak celkom sa drží, čo je jedno veľké plus. Nie je to len taká hoc aká ozdoba. Popíjate a popíjate, no pena bráni prísunu vzduchu. Správne. Radosť piť. Ceny sú príjemné, veľké stoly priestranné, záchody prešli rekonštrukciou, takže v pohode.

 

Opakom Zory je podnik v samotnom centre mesta, priamo na Hviezdoslavovom námestí. Volá sa 17's Pub a nie je to teda klasická krčma či piváreň. Okrem bohatého jedálneho lístka, mnoho druhov pizze, tu nájdete aj klasický Budvar, no ešte k tomu aj samostatnú pivnú kartu s belgickými pivnými špeciálmi. Tým sa budeme venovať v samostatnom článku, takže teraz priamo k českému pokladu.

Ceny sú na centrum mesta prekvapivo nízke. Pub je príjemne zariadený, v teplých dňoch je samozrejmosťou veľká terasa. Interiér je čisto nefajčiarsky, kto zatúži po cigaretke môže využiť pohodlné sedenie priamo pri vstupe. S obsluhou je to tu také ošemetné. Záleží, ktorá zmena robí. Nie raz sa stalo, že človek čakal na objednanie viac ako 10 minúť, čo sa samozrejme nemôže stávať. A to podnik zďaleka nebol plný. Naopak, pri druhej zmene je všetko v poriadku. Pivko ide jedna báseň, zo snehuliačikových pohárov sa pije výborne, pivo čapujú tak ako sa má, aj keď v porovnaní so Zorou je tu cítiť rozdiel. Pena nevydrží až tak dlho, no porovnanie s väčšinou podnikov na okolí, vychádza 17's Pub dobre. Okrem tradičnej desiatky ponúkajú aj tmavý Budvar, kto chce, môže si dať aj rezané. Je ozaj chutné a robia ho naozaj ako rezané a nie mix.


Ani zďaleka sme nevyčerpali všetko, určite odporúčam zájsť na dobrý Budvar napríklad do Lagúny v Ružinove, pokiaľ vám nevadí mierne pomalá obsluha, alebo napríklad výborný, pomerne exponovaný podnik Obývačka na Dunajskej ulici.

Pivo výborné, prostredie príjemné, alebo na dnešnú dobu trendy. K dobrému pivu sa tu dá kvalitne najesť, taktiež sa veľmi slušné ceny. Prostredie je ako to už dnes býva zvykom čisto nefajčiarske, no cigaretku si môžete vychutnať na letnej terase, alebo na poschodí, na fajčiarskom balkóne. Problémom však tiež je niekedy dlhšia doba čakania na svoju objednávku. A aby som bol spravodlivý, rezané pivo tu robiť nevedia. Bohužiaľ.


V ďalšom diely sa pozrieme na legendárnu Plzeň a jej zastúpenie v Bratislave. Na zdravie !


 

 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?