Hamburské pivovary

Autor: David Ištok | 10.3.2014 o 11:14 | (upravené 10.3.2014 o 11:24) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  189x

Pre milovníka piva je Nemecko krajina zaslúbená. Ako tretí najväčší trh s pivom na svete (po USA a Číne) dokáže ponúknuť viac ako 30 jedninečných domácich značiek. My sa pozrieme bližšie hlavne na dva najväčšie a najznámejšie v meste Hamburg, a to Astra a Holsten.

Budova pivovaru HolstenBudova pivovaru Holstenzdroj: internet

Holsten-Brauerai AG, ako znie oficiálny názov, bol založený už v roku 1879 v Hamburgu, konkrétne v časti Altona. Z počiatku sa jednalo o typický miestny pivovar, ktorý sa zameriaval na Hamburg a priľahlé okolie. Postupom času však začal expandovať a v dnešnej dobe má po celom Nemecku 7 pivovarov, kde sa varí prevažne svetlý ležiak plzeňského typu, Holsten Pilsener. V roku 2004 prešiel pivovar pod spoločnosť Carlsberg a pivo sa ocitlo na exportnom liste takmer do celého sveta.

Samotný ležiak dostanete v Hamburgu na každom rohu, spoločne s pivom Astra patria k najrozšírenejším domácim pivám a tešia sa tu veľkej obľube. Polliter čapovaného dostanete zhruba od 3,50 Eura, záleží či si ho dáte v centre, kde sa môže cena vyšplhať kludne až na 5 až 6 Eur alebo len niekde v stánku, na stojáka spolu s currywurstom.

Holsten má typickú horkú chuť, výraznú iskru a jemne nasladlú bohatú penu. Určite odporúčam. Zo všetkých pív, čo som v Hamburgu ochutnal, mi chutil najviac.

Druhým najznámejším miestnym pivom je Astra, ktoré až do roku 2004 patrilo pod významný lokálny pivovar Bavaria-St.Pauli, no práve v roku 2004 ho kúpil už vyššie spomenutý Holsten-Brauerai AG a tak si upevnil svoju pozíciu jednotky v kraji.Samotná značka Astra sa dostala na trh najprv ako lokálne pivo len v časti St.pauli a neskôr v Hamburgu a jeho bezprostrednom okolí. Bolo tu v roku 1909, najskôr pod názvom Bavaria.

Astra patrí medzi najobľúbenejšie pivá miestnych, nakoľko je úzko spätá s mestom a domáci na neho nedajú dopustiť. Kúpiť si môžete obľúbené tretinkové fľašky svojrázneho tvaru, ktoré sú pre Astru tak typické, až po litrové čapované, za ktoré dáte v rozmedzí 3,50 až 7 Eur.

Svetlý ležiak, taktiež plzeňského typu, avšak s mierne potlačenou horkosťou a jemnejšou chuťou sa exportuje aj do ostatných spolkových krajín, ale export za hranice Nemecka nie je až tak rozšírený ako u piva Holsten.

Astra je patronátom a hlavným sponzorom Astra Festu, (oficiálne welt Astra Tag) ktorý sa tohto roku konal už po sedemnásty raz a patrí medzi obľúbené letné podujatia v Hamburgu. Nespočetné množstvo stánkov s jedlom, gurmánske špeciality a samozrejme na každom kroku pivo Astra. Do toho bohatý program spolu s celodenným stageom, kde sa striedajú kapely. Podujatie sa koná v časti Landungsbrücken a určite sa ho oplatí navštíviť.

Keď sa dostanete do Hamburgu, nezabudnite si okrem mesta, pamiatok a neopakovateľnej atmosféry vychutnať aj jeden dobre orosený polliter Holstenu alebo Astry. Na zdravie !

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?