Hamburské pivovary

Autor: David Ištok | 10.3.2014 o 11:14 | (upravené 10.3.2014 o 11:24) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  177x

Pre milovníka piva je Nemecko krajina zaslúbená. Ako tretí najväčší trh s pivom na svete (po USA a Číne) dokáže ponúknuť viac ako 30 jedninečných domácich značiek. My sa pozrieme bližšie hlavne na dva najväčšie a najznámejšie v meste Hamburg, a to Astra a Holsten.

Budova pivovaru HolstenBudova pivovaru Holstenzdroj: internet

Holsten-Brauerai AG, ako znie oficiálny názov, bol založený už v roku 1879 v Hamburgu, konkrétne v časti Altona. Z počiatku sa jednalo o typický miestny pivovar, ktorý sa zameriaval na Hamburg a priľahlé okolie. Postupom času však začal expandovať a v dnešnej dobe má po celom Nemecku 7 pivovarov, kde sa varí prevažne svetlý ležiak plzeňského typu, Holsten Pilsener. V roku 2004 prešiel pivovar pod spoločnosť Carlsberg a pivo sa ocitlo na exportnom liste takmer do celého sveta.

Samotný ležiak dostanete v Hamburgu na každom rohu, spoločne s pivom Astra patria k najrozšírenejším domácim pivám a tešia sa tu veľkej obľube. Polliter čapovaného dostanete zhruba od 3,50 Eura, záleží či si ho dáte v centre, kde sa môže cena vyšplhať kludne až na 5 až 6 Eur alebo len niekde v stánku, na stojáka spolu s currywurstom.

Holsten má typickú horkú chuť, výraznú iskru a jemne nasladlú bohatú penu. Určite odporúčam. Zo všetkých pív, čo som v Hamburgu ochutnal, mi chutil najviac.

Druhým najznámejším miestnym pivom je Astra, ktoré až do roku 2004 patrilo pod významný lokálny pivovar Bavaria-St.Pauli, no práve v roku 2004 ho kúpil už vyššie spomenutý Holsten-Brauerai AG a tak si upevnil svoju pozíciu jednotky v kraji.Samotná značka Astra sa dostala na trh najprv ako lokálne pivo len v časti St.pauli a neskôr v Hamburgu a jeho bezprostrednom okolí. Bolo tu v roku 1909, najskôr pod názvom Bavaria.

Astra patrí medzi najobľúbenejšie pivá miestnych, nakoľko je úzko spätá s mestom a domáci na neho nedajú dopustiť. Kúpiť si môžete obľúbené tretinkové fľašky svojrázneho tvaru, ktoré sú pre Astru tak typické, až po litrové čapované, za ktoré dáte v rozmedzí 3,50 až 7 Eur.

Svetlý ležiak, taktiež plzeňského typu, avšak s mierne potlačenou horkosťou a jemnejšou chuťou sa exportuje aj do ostatných spolkových krajín, ale export za hranice Nemecka nie je až tak rozšírený ako u piva Holsten.

Astra je patronátom a hlavným sponzorom Astra Festu, (oficiálne welt Astra Tag) ktorý sa tohto roku konal už po sedemnásty raz a patrí medzi obľúbené letné podujatia v Hamburgu. Nespočetné množstvo stánkov s jedlom, gurmánske špeciality a samozrejme na každom kroku pivo Astra. Do toho bohatý program spolu s celodenným stageom, kde sa striedajú kapely. Podujatie sa koná v časti Landungsbrücken a určite sa ho oplatí navštíviť.

Keď sa dostanete do Hamburgu, nezabudnite si okrem mesta, pamiatok a neopakovateľnej atmosféry vychutnať aj jeden dobre orosený polliter Holstenu alebo Astry. Na zdravie !

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

DOMOV

Inštruktor lyžovania: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja zdolal Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.


Už ste čítali?