Funguje naša spoločnosť ?

Autor: David Ištok | 2.12.2013 o 12:42 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  99x

Zmenilo sa vôbec niečo vo fungovaní spoločnosti a politiky za tých 24 rokov od revolúcie ? Bola to naozajstná premena politického, morálneho systému, ktorá nám priniesla hlbokú kvalitatívnu zmenu v našich životoch ? Alebo sa zmenilo všetko len navonok, navoňalo sa to, utrel sa prach, povysávali sme si pred prahom, ale niekde vzadu ostalo zakorenené všetko to, čo sme si mysleli, že už nikdy nebude ?

 

Pred pár dňami uplynulo 24 rokov od tzv. Nežnej revolúcie. Neviem zodpovedne povedať či to bola revolúcia v pravom slova zmysle, v každom prípade tu, v bývalom Československu, nastala významná a dôležitá zmena. O pár rokov neskôr sa znovu zmenilo všetko, Československo sa rozdelilo a vznikla naša Slovenská republika. A tá si žije svojím život až do dnešných dní. A to nie je dobre. Pretože z roka na rok, od svojho vzniku, sa približuje (ak sa tam už nedostala) presne k tomu, čo už malo byť dávno nenávratne preč. A ľudia, ktorí by už roky mali byť radšej niekde utiahnutí (ak nie v base) na usadlostiach v lazoch a byť radi, že sú radi, nám tu diktujú o tom ako má náš štát vyzerať, ako máme žiť. Diktujú nám o politickej kultúre, o morálke, o slušnosti a zodpovednosti za túto krajinu a to všetko s úsmevom na perách. A väčšina tohto nášho národa im to žerie z ruky, sem tam viac, sem tam menej. Keď sa zdá, že už toho bolo veľa, tak zmeníme kurz a pustíme k tomu niekoho oveľa horšieho. Potom sa rýchlo spamätáme a vrátime sa k tomu čo bolo, len tam ešte prekrúžkujeme niekoho kto pri koryte ešte nebol. Veď uvidíme, máme čas. Krajina sa bude vyvíjať, nejako bolo, nejako bude. A keby niečo, v talóne máme stále nové a nové subjekty (a iné kotleby), s novými sviežimy nápadmi, čo na tom, že všetko to bohovsky nové a iné, nám prezentujú tie isté tupé ksichty čo tu už desiatky rokov parazitujú na doskách ktoré znamenajú štát.

Nechcem si radšej predstaviť čo sa tu bude diať o desať, dvadsať rokov. Možno som zbytočný pesimista, ale nebudem pre istotu oplývať optimizmom. Bolo dosť času aby naša krajina vyzerala z vnútra úplne inak ako vyzerá. Ale čo je najhoršie, neviem nájsť jednu priamočiaru a jednoduchú príčinu, prečo tomu tak je. Dá sa to vôbec ? Dá sa to po všetkom čo sa tu udialo ? Z moci vládnej nám tu vybuchlo auto istého pána, ktorý bol nebezpečný pre pána vládcu. Neudialo sa nič, doteraz. Z moci vládnej tu bezpečnostné zložky uniesli človeka, dobili ho, opili ho a poslali za hranice. Neudialo sa nič, doteraz. Z moci vládnej niekto zabil bývalého ministra a šéfa jedného z najväčších podnikov. Bol nepohodlný, tak čo s ním, povedali si. Neudialo sa nič, doteraz. Poďme hlbšie do minulosti. Budúci vladári si pre istotu nechali zložky bývalej štátnej polície, veď čo keby niečo, môžu sa nám hodiť. A hodili sa a hodia sa. Neudialo sa nič, doteraz. Pán čo vykrikoval ako nikdy nebude stáť po inom boku, len pri vladárovi a starého chuja môže osrať ako je,  nám teraz robí už skoro 10 rokov hanbu. Tu musím poznamenať aj pozitívum. Už ju dlho robiť nebude. Ale otázka je, či ten, kto príde po ňom nebude prinajmenšom pokračovať tam, kde náš slovenský, najvyššie postavený, pretekár prestal. Takže vlastne až taká výhra to nie je. Ale čo, národ slovenský, nevadí, uvidíme.

Aby som sa teda vrátil k základnej otázke, zmenilo sa niečo reálne ? Tak dobre, áno, niečo sa zmenilo. Napríklad to, že si môžem s napísať tento text a bez obáv (teda dúfam) ho šíriť ďalej. Takisto by som sa mohol, ak by som to mal pravda v povahe, postaviť parlament a niečo trebárs skandovať. Alebo by som mohol protestovať pred budovou najväčšieho vladára od čias najväčšieho vladára pred ním. Aha, aby som nezabudol, môžem cestovať hore dolu do po svete. Priamo úmerne teda stavu mojich financií. No a keďže ešte stále žijem tu, v tejto našej malebnej učupenej krajinke, tak cestujem tak striedmo. Nechcem to ale všetko zľahčovať, takže áno, je určite veľa vecí, ktoré môžeme a predtým sme nemohli. Na druhej strane však, treba pripomenúť, že výstražná ruka štátu môže zasiahnuť aj v roku 2013 a to úplne znenazdajky, keď napríklad natočíte dokumentárny film. A to sa mi predsa viac podobá tomu minulému, čo tu už bolo.

Neostáva asi nič iné, ako vyčkať ako bude. Veď možno som naozaj zbytočne pesimistický a vidím to všetko prehnane biedne a ono to v skutočnosti už onedlho bude všetko tak ak by to malo byť. Alebo tak ako chceme aby to bolo ? A to je ten rozdiel...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.


Už ste čítali?